Wtyczki WordPress

WordPress to popularny system służący do zarządzania treścią, napisany w języku PHP. Został on stworzony z myślą o obsłudze blogów. Działanie WordPressa głównie dookreślają wtyczki, czyli oprogramowanie rozszerzające funkcjonalność motywu WordPress.
Dzięki wtyczkom można do bloga dodawać wiele funkcjonalności bez programowania. Wybrane wtyczki mogą być tłumaczone na język polski jako moduły.
Inne określenia, z jakimi są one kojarzone to: addon, dodatek albo rozszerzenie.

Skąd pobierać wtyczki WordPress?

Wtyczki WordPress można znaleźć na oficjalnej stronie WordPress. Aktualnie w zbiorach znajduje się prawie 60 000 rozszerzeń i ciągle pojawia się ich coraz więcej. Są one bezpłatne, co jeszcze bardziej zachęca użytkowników do korzystania z nich. Jeśli zaś ktoś myśli
o posiadaniu bardziej rozbudowanego rozszerzenia, klasy premium to również ma taką możliwość. Ze względu na to, że modułów jest tak wiele, żaden użytkownik nie powinien mieć trudności z tym, aby dobrać dla siebie najwłaściwszą. Zainstalowanie modułu także nie jest skomplikowane. Wystarczy wybierać poszczególne opcje: Wtyczki, a później Dodaj nowy na samej górze strony. Po kliknięciu w funkcję Dodaj nowy otwiera się nowa lista wtyczek, z oficjalnej strony WordPress. Można taką listę przefiltrować według zalecanych modułów. Zwykle są one rekomendowane na podstawie tematyki, jaka znajduje się na danej stronie. Po kliknięciu w szczegóły można będzie sprawdzić, jak prezentują się moduły. Po wybraniu odpowiedniego modułu nie pozostanie nic więcej, jak tylko jego zainstalowanie. Zwykle zaleca się pobranie ostatniej z aktualizacji.

Aktywacja wtyczek WordPress

Każdy zainstalowany moduł musi zostać aktywowany. W tym celu należy wybrać przycisk Aktywuj. Niektóre wtyczki domagają się konfiguracji, aczkolwiek użytkownik zostanie o tym z wyprzedzeniem poinformowany. Zainstalowany moduł pojawia się na liście wtyczek na stronie. Kiedy będzie dostępna jego aktualizacja, WordPress poinformuje o tym, wyświetlając numer obok Wtyczki w menu WordPress. Jedyne, o czym musi pamiętać właściciel danej witryny tematycznej to upewnienie się, że nie wpłynie to negatywnie na funkcje na stronie.

Dezaktywacja wtyczki WordPress

Wtyczki WordPress można również w dowolnym momencie bezproblemowo deaktywować. Link do usunięcia umieszczony jest na liście modułów, poniżej nazwy konkretnej wtyczki. Wystarczy kliknąć w opcję Dezaktywuj. To wszystko pokazuje, że rzeczywiście obsługa wtyczek WordPress nie powinna nikomu sprawić najmniejszego problemu.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz